Головна сторінка | RSS
Меню сайта
Категории каталога
Конспекти 5 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 6 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 7 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 8 класу [11]
Матеріали до уроків
Конспекти 9 класу [11]
Матеріали до уроку
Конспекти 10 класу [5]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 11 класу [7]
Уроки історії рідного краю
Допоміжні матеріали [11]
Схеми, карти, таблиці...
Біографії історичних осіб [11]
Біографічні дані
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 11 КЛАС [1]
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 10 КЛАС [2]
Наш опрос
ТОП 10 моїх найважливіщих життєвих цінностей (8 клас)
Всього відповідей: 77
Мини-чат

"ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ" та історія рідного краю


Главная » Файлы » Конспекти 5 класу

Урок 2. Перші люди на берегах Дніпра
[ ] 2011.Січень.23, 17:20
1. Мисливці на мамонтів
Ha думку вчених, перші люди виділилися зі світу тварин приблиз­но 2,6 мільйони років тому. Як це сталося, ти дізнаєшся під час вив­чення історії стародавнього світу в шостому класі. З того ж курсу тобі стане відомо про батьківщину людства - Східну Африку. Звідти люди розселилися по всьому світу.
На території сучасної України перші люди з'явилися десь близько 1 мільйона років тому. Приблизно за 150 тисяч років до нас з'явилися стоянки (поселення) первісних мисливців і збирачів на території на­шого краю - в Північному Причорномор'ї. Такі стоянки знаходилися в районі Павло-Кічкаса сучасного За­поріжжя, на околиці села Федірівка Запорізького району та біля скелі Орел поблизу села Петро-Свистунове Вільнянського району. Тут археологи знайшли різноманітні знаряддя праці з кременю: скребла, ножевидні пластини, проколки для зшивання шкір тощо.    
Це треба запам'ятати
Археологи - це вчені, історики, які розшукують, розкопують і вивчають давні речі, споруди.
У ті часи клімат у нашому краї був значно суворіший, ніж зараз. Велетенський льодовик бі­лим панцером вкривав землю від Північного Льодовитого океану до території України. Крига була висотою два кілометри і, наступа­ючи, знищувала все живе. Один з "язиків" цього льодовика зупи­нився десь в 70-100 кілометрах від сучасного міста Запоріжжя.
Степ на південь від льодовика перетворився на холодну тунд­ру. Тут жили величезні твари­ни. Мамонти були вкриті густою шерстю, мали довгі, загнуті бив­ні. Шерстисті носороги були оз­броєні рогом до метра завдовжки. Бізони нагадували сучасних зуб­рів, але були більшими. Північ­ні олені мали роги, відстань між кінцями яких сягала 3-х метрів, а вага - 37-ми кілограмів!
Саме на цих великих тварин полювали відважні мисливці. Тільки спільні зусилля прино­сили їм успіх. Разом вони мог­ли протистояти навіть таким страшним хижакам, як печерні ведмеді та леви.
   2. Від каменю до бронзи
Приблизно 10-8 тисяч років тому сильне потепління призвело до відступу льодовика на північ. Клімат у наших місцях різко змінився та наблизився до сучасного. Зникають великі тварини. Замість них у степах Північного Причорномор'я з'являються дикі коні, кози та інші копитні, багато дичини. Завдяки винайденню лука зі стрілами полювання ставало більш результативним. Люди­на приручила собаку, а згодом - свиню та бика. Людина стала менш залежною від природних умов і більш широко розселила­ся по Причорноморському степу. Поселення цих часів розта­шовувалися приблизно в тих міс­цях, що і за тисячоліття до того. Вчені знайшли й нові місця сто­янок людей - наприклад, біля сіл Терпіння, Семенівка Меліто­польського району. На території одного з таких поселень учені розкопали залишки п'яти жител з вогнищами, біля 8 тисяч кременів, з яких виготовлялися знаряддя праці. Тут знайшли і півтори сотні го­тових знарядь - скребків, різців, мініа­тюрних вставок до стріл.
Люди продовжували займатися рибальством. Вони використовували риболовні гачки з кості. У Дніпрі та ін­ших річках було багато рибин завдовж­ки більше метра, і длії її добування ви­користовували гарпуни. Ними рибалки вправно простромлювали великих ри­бин, стоячи в човнах чи просто у воді.
Пройшло ще кілька тисяч років, і люди перейшли до нових занять - скотарства та мотичного землеробства. Винахід глиняного посуду дещо покращив побут людей, їх поселення поширилися на дніпровські острови, басейн річки Молочної.
З відкриттям способів добування та обробки металів - спочатку міді, а потім бронзи - створюються більш досконалі знаряддя праці.
Для допитливих
Бронза - це сплав міді з оловом, свинцем чи іншими речовинами. На відміну від міді, вироби з бронзи набагато твердіші. Бронзовою сокирою набагато легше, ніж кам'яною, обробляти дерево.
Замість мотики в сільському господарстві стали використовувати рало. За тяглову силу були воли. Більш продуктивне господарство призвело до значного росту насе­лення. У цей час, добу бронзи, на території нашого краю вчені нараховують більше 120 селищ. Досить густо були заселені не тільки долини річок, але й степо­вий простір.
Найцікавіші пам'ятки доби міді-бронзи бу­ли знайдені на дніпровських островах Середній Стіг, Стрільча Скеля, Дурна Скеля біля міста Запоріжжя, на Хортиці. Середньостогівськими стали називати племена, що жили тут, а також біля сіл Петро-Свистунове Вільнянського району, Благовіщенка Камянсько-Дніп­ровського району, Новоданилівка Оріхівського району та в інших місцях.
Саме середньостогівські племена першими в Європі одомашнили коня та використовували його для їзди верхи. Озброєні списами, лу­ком і бойовими молотами вершники середньостогівських племен були грізною силою. Вони витіснили з території нашого краю інші племена та протягом багатьох століть панували на цих землях.
3. Камяна Могила
У приазовському степу, у долині річки Молочної, поблизу Мелі­тополя, здалека видно жовтий острів. Він складений з примхливо на­громаджених велетенських кам'яних брил. У народі це місце здавна називають Кам'яною Могилою. ­Багато легенд складено про цей витвір природи. Одна з них, запи­сана Б.Д. Михайловим, розповідає про богатиря Богура, який чимось завинив перед Аллахом.
Для допитливих
Аллах - Бог у мусульман. Мусульманами (або послідовниками ісламу) є сьогодні араби, татари, перси та інші народи світу.
Покаравши Богура, Аллах наказав йому вирвати голими руками каміння з гори і скласти з нього на березі річки Молочної величезний пагорб. Він мав бути таким висо­ким, щоб з нього в усі боки було видно степ.
Виконуючи волю Аллаха, Богур рвав з гори величезні камені, переносив їх та скла­дав один на один. Але для того, щоб скоріше закінчити важку роботу, він вдався до хитрощів: складав каміння нещільно, на відстані.
Більше половини роботи було вже виконано, коли Богур, що тягнув чергову брилу, оступився. Він провалився в щілини, що сам залишив між камінням, і застряв. Не зміг звільнитися богатир з кам'яної пастки і помер там від голоду. Така кара спіткала його за бажання ввести в оману Аллаха.
Аллах наказав вітру засипати піском усі щілини і поховати тіло Богура, кості якого і понині знаходяться там. Місце це дістало назву Камінь-гора.
Це - легенда. А насправді Кам'яна Могила - це унікальна геоло­гічна пам'ятка. Вона виникла завдяки Сарматському морю, що було тут у найдавніші часи, та пустелі, яка утворилася після відступу мо­ря. Червона й бура глина, що з'явилася, містила залізо й марганець. Поступово виник могутній кам'яний щит. А вода, вітер і час доверши­ли справу: щит розколовся, а його уламки сповзли по піску. Так серед різнотравного степу виник кам'яний пагорб з гротами та печерами.
Дивний кам'яний пагорб в безкрайньому степу здавна привертав до себе увагу людей. У печерах і гротах вони відправляли свої релігій­ні обряди, звертаючись до богів з проханнями про вдале полювання та захист від стихійного лиха. Печери Кам'яної Могили стали й унікаль­ною картинною галереєю людей, що тут жили протягом майже трьох тисячоліть, починаючи з другого тисячоліття до нашої ери.
Відомим дослідником цієї природно-історичної пам'ятки є наш земляк Б.Д.Михайлов. У гротах і печерах він знайшов загадкові зна­ки - письмена та малюнки, зроблені стародавніми людьми. Тут і зобра­ження звірів - мамонтів, птаха, бі­зона, биків, коней, оленя, і людей - стрільця з луком, жінки. Первісні художники передавали своє уявлення про світ, зображували сцени поклоніння тваринам. Деякі малюнки (наприклад, мисливця на кіз) ілюстрували господарську діяльність людей.
Б.Д. Михайлов знайшов також первісні скульптури - кам'яні ста­туї печерного лева, риби, голови людини тощо.
Усі ці унікальні знахідки свідчать, що первісне мистецтво відоб­ражало шанування людиною тваринного світу, поклоніння могутній природі. Подібні малюнки, скульптури знайдені вченими в Західній Європі, на Уралі та в Сибірy.

За поданою картою заповнити контурну (у кольорі)
Категория: Конспекти 5 класу | Добавил: varlakov
Просмотров: 2592 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 4.0/1
Форма входа

Поиск
Друзья сайта


 СОУ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0