Головна сторінка | RSS
Меню сайта
Категории каталога
Конспекти 5 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 6 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 7 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 8 класу [11]
Матеріали до уроків
Конспекти 9 класу [11]
Матеріали до уроку
Конспекти 10 класу [5]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 11 класу [7]
Уроки історії рідного краю
Допоміжні матеріали [11]
Схеми, карти, таблиці...
Біографії історичних осіб [11]
Біографічні дані
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 11 КЛАС [1]
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 10 КЛАС [2]
Наш опрос
ТОП 10 моїх найважливіщих життєвих цінностей (8 клас)
Всього відповідей: 77
Мини-чат

"ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ" та історія рідного краю


Главная » Файлы » Конспекти 5 класу

Урок 1. Легендарний край
[ ] 2011.Січень.11, 18:45

1. Деякі сторінки історії (вступне слово)
Славен Запорізький край. Знають його і в Україні, і далеко за її межами. Славне сьогодення нашого краю, славна його історія.
Родючі степи, повноводний Дніпро, багата природа здавна при­ваблювали людей. Ще тисячу років тому жили тут добрі хлібороби та скотарі, вправні воїни - скіфи. Тут, у нашому краї, заснували вони свою столицю - Кам'янське городище. До теперішніх часів зберігала запорізька земля нечувані скіфські скарби, поховані в курганах.
Минули століття. Дніпром, що тоді іменувався Борисфен, спуска­лися в човнах загони відважних руських воїнів. Вони йшли походами на Візантію та прикаспійські держави, поширювали військову славу слов'янських ратників. Саме тут, біля Дніпровських порогів, загинув у нерівному бою разом з невеликою дружиною великий князь-воїн Святослав.
Минає час. На території нашого краю з'являються страшні завой­овники - монголо-татари, що випробували міць слов'янських воїнів у битві на Кал ці. Постає та занепадає монгольська держава. Через кови­лові степи пронеслися ногайські табуни коней...
Але найгучнішу славу Запоріжжю принесли народні лицарі - за­порозькі козаки. Хортицька Січ стала колискою справжніх героїв Ук­раїни, що виборювали її волю.
Трагедія руйнування Січі не припинила ходу історії. Олександрівська фортеця, а потім місто Олександрівськ відкрили нову сторін­ку історії нашого краю. Писали її працьовиті люди - українці та росія­ни, німці та болгари, білоруси та греки, євреї та татари.
На початку буремного XX століття наш край часто ставав полем бою. Тут крокували ук­раїнські полки та червоноармійські загони, проносилися верш­ники Повстанської армії батьки Махна. Невелике селище Гуляйполе було столицею махновської вольниці.
Нове місто Запоріжжя, як стали з 1921 року називати Олександрівськ, стало центром величезної будівельної площад­ки Радянської України. Красень Дніпрогес надовго став символом індустріального Запоріжжя.
Перегортаючи наступні сторінки історії нашого краю, ви дізнаєтесь про нові успіхи наших земляків і тяжкі випробуван­ня, що випали на їхню долю. У страшній війні, що вирувала на берегах Дніпра, подвиг здійснили запорізькі школяри-розвідники. Юні герої загинули, але завдали великої шкоди німецько-фашист­ським загарбникам. А нічний штурм Запоріжжя в жовтні 1943 року став для радянських військ генеральною репетицією нічного штурму Берліна в травні 1945-го.
Справжнє диво створили запоріжці, відродивши за лічені роки вщерть зруйновані заводи і фабрики. Поруч із Запоріжжям, великим обласним центром України, гордістю нашого краю є й інші міста та села. Це Бердянськ - місто-курорт, місто-трудівник, морські ворота України на Азові. Це Мелітополь - місто черешневих садів і могутніх машин. Мелітопольські двигуни працюють у відомих всім автомобі­лях "Запорожець" і "Таврія", а солодкі кавуни Мелітопольщини - чи не найкращі в Україні. Залізоносне Дніпрорудне та хлібне Приазов'я, Василівський казковий замок і атомна сила Енергодара - все це наш рідний Запорізький край.
2. Легенди острова Хортиця
Запорізький край овіяний легендами та казковими історіями. Чи не найцікавіші з них пов'язані з перлиною нашої землі - остро­вом Хортиця.
Досі невідомо точно, звідки походить ця назва. За однією версією, вона походить від слова "хорт", що означало вовка, або від імені язич­ницького бога сонця Хорса, який був покровителем вовків. Справді, у степу навколо Хортиці було безліч вовків.
За іншою версією, назва Хортиця пов'язана з тюркським словом "орта" - "середній" (острів знаходиться між двома протоками) або з грецьким словом "хортос" - "природна фортеця".
Запорізький краєзнавець Ю. Вілінов висловив думку про можливість походження назви «Хортиця» від латинського слова "Нortus" ("хортус"), що означає сад або зелений парк.
Втім, будь-яка з цих версій підходить до назви квітучого зеленого острова. Цей найбільший на Дніпрі острів описав ще славнозвісний Геродот - давньогрецький учений-історик. Тут, біля Дніпровських порогів, були північні кордони відомого грекам світу.
Це треба запам'ятати
Пороги - горні породи, невеликі острови та камені, що виходять
на поверхню річки. Пороги завжди були великою небезпекою для
тих, хто мандрував річкою.
За Геродотом, великий грецький ге­рой Геракл після здійснення багатьох подвигів прийшов у причорноморський степ. Одного разу, коли він перечікував негоду, кудись зникли його коні.
Довго шукав Геракл своїх коней, аж поки не дістався до Хортиці. Тут, у Змієвій печері, біля скелі Верхня Голова він зус­трів прекрасну Напівдіву-напівзмію. Вона зізналася, що викрала коней героя і згодна їх віддати лише в тому разі, якщо Геракл погодиться стати батьком її дітей. Геракл змушений був погодитися, і став він жити з жінкою в її печері.
Під час розставання Діва-Змія запитала в елліна, що їй робити з трьома синами Геракла. Тоді грецький герой зняв свій надзвичайно тугий лук, хит­ромудро пов'язаний пояс і передав їх жінці зі словами: "Коли побачиш, що сини стали дорослими, - подивися, хто з них зможе натягнути лук і підперезатися поясом ось так, того за­лишай тут, а інших відправ на чужину".
Так і зробила Діва-Змія. Жоден з двох її старших синів - ні Агатірс, ні Гелон - не зміг повністю виконати завдання. Один з них мав могутню силу і зміг натягнути лук, але не впорався з поясом. Другий збагнув, як підперезатися поясом, - але не зміг натягнути лук. Тому вигнала їх мати з країни.
А молодший син, Скіф, єдиний зумів виконати завдання Геракла. Маючи силу, він натягнув лук, розумом дійшов, як підперезатися поясом ге­роя. Так Скіф, за легендою, став на берегах Хортиці родоначальником усіх скіфських царів.
Про історію його нащадків ти прочитаєш у наступному уроці.
3. Коштовні камені
На Хортиці є чимало коштовного каміння. Це не смарагди чи діа­манти, а, наприклад... граніт. Так, граніт, але незвичайний. Деякі ка­мені, за даними дослідників, мають вік до 1 мільярда 800 мільйонів років! Таке число навіть збагнути важко. Саме" життя на нашій пла­неті з'явилося десь 4 мільярди років тому, і хортицькі граніти були німими свідками перших кроків життя на Землі. Подібне каміння є лише в одному місці на Земній кулі - у далекій Арізонській пустелі, в Америці.
Досить відомими на Запоріжжі є загадкові "чорні камені", які зус­трічаються в кількох куточках Хортиці. Деякі з цих каменів - вели­чезні, завдовжки кілька метрів, а інші - менше метра.
Ці "чорні камені" відрізня­ються від іншого каміння не тільки насиченим чорним кольо­ром, але й своєю історією та свої­ми дивними якостями. По-пер­ше, досі невідомо, звідки вони потрапили на наш дніпровський острів. Геологи кажуть, що це не "рідне" нашій землі каміння, і за походженням "чорні камені" (во­ни належать до габроїдів, або чор­них піщаників) мають своїх "родичів" далеко на півночі, аж на Поль­ському півострові в Росії.
Як же вони опинилися тут? Можливо, спочатку їх ніс останній льодовик - його найпівденніший язик дійшов до району сучасного Дніпропетровська. Згодом, коли льодовик танув, шалена сила води притягнула "чорні камені" аж до острова.
По-друге, "чорні камені" завжди тепліші, ніж звичайні кам'яні брили. За легендами, саме на цих каменях запорозькі козаки, як ко­лись казали, "вигрівали рани". Не медичні препарати, а камені спри­яли тому, що загоювалися рани у славних воїнів.
Але ці камені можуть і покарати. Старожили розповідають, що спроби від­колоти від цих священних каменів хоча б невеликі шматки "на сувеніри" закінчу­ються трагічно і для самих шкідників, що це робили, і навіть для їхніх родин. При­рода мститься за злочини проти неї...
На одному з "чорних каменів", що має вагу біля 5 тонн, можна побачити загадковий малюнок, видовбаний давніми людьми. Найбільше цей малюнок схожий на рибу. Але дехто з дослідників вбачає тут карту-схему острова Хортиця.
Інший "чорний камінь", що раніше лежав поблизу самого Дніпра, є чудово висіченою напівскульптурою-напівбарельєфом. Зоб­ражує він жінку з зачіскою, що нагадує корону, в якій можна побачи­ти щось схоже на змій.
Можливо, це й є та сама, відома за міфами стародавніх греків Ме­дуза Горгона, від погляду якої люди перетворювалися на камінь? До речі, ноги від висіченої фігури чи то відбиті, чи то... мали доповнюва­тися іншим матеріалом, наприклад - сумішшю глини та мулу, як це досить часто робили в давнину. Тоді ноги цієї міфічної жінки могли виглядати як дві довгі стрункі змії. Може, саме тому струнких довго­ногих красунь називали змієногими?
Це треба запам'ятати
Ідол - це зображення, предмет, якому поклонялися люди, що вірили в його надприродну силу.
Є на Хортиці і більш "молоді" кам'яні творіння. Наприклад, висіченому кам'яному ідолу (позначений на ілюстрації цифрою І), ймовірно, лише трішечки більше... тисячі років! Нам невідомо, які люди вклонялися цьому ідолові, які жертви приносили йому.
Поруч з фігурою стародавнього божества ми бачимо камінь незви­чайної форми (позначений на ілюстрації цифрою 2). Цей камінь дуже нагадує висічене ложе для людини. Але для того, щоб людина зручно розташувалася на ньому, її зріст мав би становити більше 1,8 мет­ра. Тоді зручно лягають у впа­дини ноги, зручно лягає голова, і людина може дивитися в небо. Може, праві деякі краєзнавці, які кажуть, що з цього місця ста­родавні жерці спілкувалися зі своїми богами, з космосом.
Такими є лише деякі з чудес Хортиці. Ви і зараз можете побачити на казковому острові ці насправді коштовні камені, загадкові скульптури та барельєфи. Ви можете стати екскурсоводом і охорон­цем цих стародавніх пам'яток.
Безглузді написи, псування їх накличе на вандалів чи то кару ста­родавніх богів, чи ваш гнів. Бо ви, мешканці Запорізького краю, — хазяї цієї землі.     
Для допитливих
Вандали - германські племена, які в V столітті захопили та погра­бували Рим. При цьому вони безглуздо знищили безцінні пам'ятки культури.
ПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ                    
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
Організуйте разом з учителем похід до природних, культурно-історичних пам'яток біля вашого міста, села. Очистіть від сміт­тя хоча б невеличку площу землі біля пам'ятки.
Категория: Конспекти 5 класу | Добавил: varlakov
Просмотров: 9166 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 4.7/3
Форма входа

Поиск
Друзья сайта


 СОУ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0