Головна сторінка | RSS
Меню сайтаКатегории каталога
Конспекти 5 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 6 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 7 класу [6]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 8 класу [11]
Матеріали до уроків
Конспекти 9 класу [11]
Матеріали до уроку
Конспекти 10 класу [5]
Уроки історії рідного краю
Конспекти 11 класу [7]
Уроки історії рідного краю
Допоміжні матеріали [11]
Схеми, карти, таблиці...
Біографії історичних осіб [11]
Біографічні дані
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 11 КЛАС [1]
ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ - 10 КЛАС [2]

"ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ" та історія рідного краю


Главная » Файлы » Конспекти 9 класу

Азовське козацьке військо
[ ] 2010.Січень.31, 14:49

Урок 4. Азовське козацьке військо

Задунайська Січ і виникнення Азовського козацького війська

У 1775 році частина колишніх запорожських козаків переселилася за Дунай у турецькі володіння і заснувала Задунайську Січ. Ця Січ приваблювала втікачів від кріпацтва й утисків російського царату. У 20-х роках ХІХ століття Росія готувалася до війни з Туреччиною. Основні військові події повинні були відбуватися на Дунаї. Це визначило особливу увагу росіян до задунайських козаків, як союзників. Російська сторона пропонувала низку пільг для заохочення задунайців – володіння землею, сплата податків, торгівля, гарантія волі колишнім кріпакам. Задунайське козацтво того часу складалося з «старих козаків» та з колишніх біглих кріпаків – «молодих козаків». У 1827 році кошовим отаманом Задунайської Січі був обраний Йосип Гладкий. З початком російсько-турецької війни Й.Гладкий у 1828 році 9 травня вивів частину Задунайського козацтва до Росії. Задунайці приймали участь у військових операціях цієї війни, а Й.Гладкий був призначений наказним отаманом Окремого Запорозького війська. У 1831 році задунайських козаків оселили в Олександрівському повіті, а 27 травня 1832 року за наказом імператора вони були сформовані у Азовське козацьке військо.

Отаман Й.Гладкий

Йосип Михайлович Гладкий народився на Полтавщині. Деякий час він займався заробітчанством, бондарював. З приходом на Січ був записаний козаком Платнірівського куреня, обирався отаманом цього куреня, а 1 січня 1827 р. козаки обрали його кошовим отаманом Задунайської Січі. всі свої сили він поклав на збереження азовського козацтва як самостійної військової одиниці, на зростання його добробуту. З 1862 р. Й.Гладкий живе у Олександрівську. 5 липня 1866 р. він помер, похований біля другого корпусу Запорозького університету.

Господарство Азовського козацького війська

У серпні 1831 р. було затверджено «Проект  поселення колишніх задунайців в Олександрівському повіті».

1831 р. – задунайців провели на зимових квартирах у селищах Олександрівського повіту. 27 травня 1832 р. указом імператора надавалася земля (43141 десятин) поблизу Бердянська, надавалася грошова допомога для будівництва церкви, звільнялися від земських повинностей, а для управління військом створювалася канцелярія. У 1837 р. у Азовському козацькому війську налічувалося 5771 чоловік. Хліборобство та здача землі в тимчасову аренду – основні статті прибутку війська. Скотарство задовольняло власні потреби Азовського козацтва, а промисли (рибальство), торгівля набули значного розмаху.

Військова служба Азовського козацького війська

3 лютого 1837 р. за наказом імператора Миколи І організовується військова служба Азовського козацького війська – формуються 10 команд для патрулювання східного узбережжя Чорного моря. У червні 1837 р. азовці вперше відправляються на патрульну службу. З початком Кримської війни команди азовського козацтва зараховуються до Новоросійського гарнізону, а на їх покладається завдання з оборони  узбережжя Азовського моря та гирла Дону. 26 серпня 1856 р. військо отримало Георгіївський прапор з надписом «За хоробрість та зразкову службу…». Після закінчення Кримської війни козаки продовжують патрулювання узбережжя, а у 1862 р. російський уряд прийняв рішення про переселення Азовського війська на Кавказ і приєднання його до Кубанського козацького війська. 11 жовтня 1864 р. Азовське козацьке військо було скасовано, військові прапори передані до Кубанського війська.

 

Домашнє завдання

Стор. 29-38

Категория: Конспекти 9 класу | Добавил: varlakov
Просмотров: 2842 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 4.3/3
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
 СОУ
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0